Zwariowałam! Postanowiłam, że dokończę projekt Dziecko na warsztat z roczniakiem. Skoro już nie ma chemii z siedmiolatką, która, od kiedy jest w szkole, nie ma głowy i czasu do maminych zabaw blogowych, to może zaprosić do udziału drugą córkę i pokazać tym samym coś dla najmłodszych 🙂 Odrobina desperacji plus spora dawka improwizacji to może wcale nie takie złe połączenie. Przekonamy się. Motyw przewodni to zwierzęta.
Rybka lubi pływać
Zabawa z wodą w morski świat. Moje zaproszenie do zabawy wygląda następująco: miska w wodą, na ręczniku, figurki rybek i innych stworzeń morskich. Plus kolorowe łyżki do mieszania. To była wielka atrakcja i strzał w dziesiątkę!
Wyrzucanka z obrazkami
Mała jest teraz w fazie wyrzucania i wybebeszania wszystkiego z pojemników i szuflad. Wiadomo, że zabawa oparta na wyrzucaniu przedmiotów będzie cieszyć się powodzeniem. Użyłam do tego kartonowych obrazków z ilustracjami ukochanego Benjamina Chaud (tego od Babo i Pomela i wielu innych Zakamarkowych książek). W memo co prawda z córcią nie zagrałyśmy, ale wyrzucanie trwało bez końca, bo to akurat jej się nie nudzi. Za to od kilku dni obserwuję, że nie tylko wyrzuca te obrazki i chowa pod dywan, ale też bardzo skrupulatnie się przygląda zwierzątkom z wielkimi oczami grającym na różnych instrumentach. Odrobina koncentracji w wydaniu mojego młodszego dziecka-torpedy to jest coś o czym marzę każdego dnia 🙂
Złap królika 1
Motyw wybebeszania ubrań z szuflad tak nam bliski zainspirował mnie do zabawy w poszukiwanie królika. Mały zwierzak-przytulanka ukryty wśród skarpet czeka na przytulenie!
Złap królika 2
Podobna zabawa w nieco innej wersji. Królik tym razem ląduje pod ręcznikiem i czeka na akcję. Dwa razy nie trzeba zachęcać! Mnóstwo śmiechu i zabawy 🙂
Malowanki sensoryczne niebrudzące
Zabawa plastyczna i sensoryczna w jednym tak jak lubię. Co ważne – niebrudząca! Dająca wiele doznań. Wykorzystałam do niej zaprojektowane przeze mnie karty ze zwierzętami do nauki kolorów, które stworzyłam na zajęcia z maluszkami. Bardzo fajnie się przydały, choć tak naprawdę mogą to być jakiekolwiek wizerunki zwierząt, np. obrazki wycięte z gazety.
Wkładamy każdy obrazek do woreczka strunowego (świetnie sprawdzają się małe torebki ikeowskie lub zwyczajne woreczki z allegro, byle szczelne), a do środka kapiemy trochę farb. Farba powinna być dość gęsta, aby umożliwić dziecku rozprowadzanie jej wewnątrz woreczka oraz doświadczanie konsystencji poprzez dotyk, poklepywanie, nacisk o zróżnicowanej sile, przesuwanie zawartości. Wszystko to świetne ćwiczenia dla rączek. Przy okazji pierwsza zabawa z kolorami, które mogą w postaci farby same w sobie zagościć w woreczku, bez udział zwierząt. Tutaj jednak próbowałyśmy tak przesuwać farbę, aby stopniowo zakryć zwierzaki oraz pomieszać barwy.
Jeśli zawiesicie lub przykleicie taki woreczek sensoryczny na szybie (np. drzwi balkonowych, z łatwym dostępem do szyby), będzie to dodatkową atrakcją. Światło zaczaruje kolory jeszcze piękniej!
Magnesowe historie
Magnesy to wdzięczna zabawka do wykorzystania w różnych wariantach i odsłonach. W zależności na co dziecko ma akurat ochotę. Już samo wyciąganie skarbów z woreczka zaciekawiło małą. Rozkładanie elementów na dywanie lub wciskanie pod dywan, oglądanie, obracanie w dłoniach, czasem próba ugryzienia, oraz rzucanie to cały zestaw czynności, w których dziecko ma szansę się ćwiczyć. Układanie piramidy zwierząt i burzenie jej poprzedziło klasyczną zabawę z magnesami na lodówce i pralce. Fajnie połączyć to z opowiadaniem historii na przykładzie bohaterów-zwierzaków.
Kartonówki dla najmłodszych
A na koniec ulubione książeczki ze zwierzętami. Gąska, Koala, Myszka i inni 🙂
Tylko z Bobo się rozpędziłam do zdjęcia. Ani kartonówka, ani dla roczniaka 😉
- Myszka / autor: Dorota Gellner / Wydawnictwo Bajka
- Pierwsze urodziny prosiaczka / autorka: Aleksandra Woldańska-Płocińska / Wydawnictwo Czerwony Konik
- Koala nie pozwala / autor: Rafał Witek / Wydawnictwo Bajka
- Krecik i śliwki / autorka: Małgorzata Strzałkowska / Wydawnictwo Bajka
- Bardzo głodna gąsienica / autor: Eric Carle / Wydawnictwo Tatarak
- Zwierzęta/Animals / autor: Andrzej Owsiński / Wydawnictwo Muchomor
- Dobranoc, Gąsko! / autorka: Laura Well / Wydawnictwo Galaktyka
- Co kto lubi jeść? / opracowanie zbiorowe / Wydawnictwo Aksjomat
- Zwierzęta tu i tam. Książeczki kontrastowe / autorka: Zofia Małachowska / Wydawnictwo Wilga
- Zwierzęta/Animals/Animaux/Animales / autor: Robert Romanowicz / Wydawnictwo Tashka
- Czy chcesz być moim przyjacielem? / autor: Eric Carle / Wydawnictwo Tatarak
- Wstawaj, Gąsko! / autorka: Laura Well / Wydawnictwo Galaktyka
- 1 2 3 z Gąską / autorka: Laura Well / Wydawnictwo Galaktyka
- Zwierzęta wokół nas. Książeczki kontrastowe / autorka: Zofia Małachowska / Wydawnictwo Wilga
- Mniam! / autor: Canizales / Wydawnictwo Tatarak
- Od stóp do głów / autor: Eric Carle / Wydawnictwo Tatarak
- Bobo. Historyjki obrazkowe dla najmłodszych dzieci / autor: Markus Osterwalder / Wydawnictwo Hokus Pokus
- Kolory z Gąską / autorka: Laura Well / Wydawnictwo Galaktyka
- The Velveteen Rabbit / autorka: Margery Williams
Co działo się w maju u innych uczestniczek projektu? Zajrzyjcie!
Justyna – jesteś niesamowita! Super zabawy dla maluszków :). Respect 🙂
Aaaaaa, Sabinko, jak fajnie, że mnie odwiedzasz, jak za dawnych czasów 😉
Dzięki, jak już wspomniałam, trochę desperacji mną targnęło, a jakoś wciąż nie chciałam rezygnować z DnW 🙂
Brawo, cudownie Wam wyszło! Cały czas powtarzam, że jak się chce, to wszystko się da 😀 Trzeba tylko dobrze dopasować zadania do wieku delikwenta ^_^
Cieszę się, że wyszło, bo już szczerze zwątpiłam, że ukończę tę edycję DnW 😉
Fajoskie zabawy 🙂 też masz poczucie, że człowiek (matka) rozwija się razem z dzieckiem? 😉
Ja przy pierwszym synku cierpiałam na jakieś totalne zaćmienia umysłowe, nie miałam zupełnie pomysłów na zabawy z nim, przy Tedim – mam ich coraz więcej.
A te najprostsze, spontaniczne, improwizowane zwykle są najfaniejsze 🙂
Super post <3
PS. co to za puzzle z Chaudem? boskie są! gdzie takie można dostać?
tak, coraz więcej oświeceń, szczególnie w kwestii zwykłych pomysłów oraz niekupowania zabawek 😉 plus rozwój na wielu płaszczyznach.
Puzzle są firmy Djeco, kupowałam je 6 lat dla Milo, utrzymały się w b. dobrym stanie, dziś nie wiem gdzie kupować, ale spróbuj iść tropem memo Djeco.
Cieszę się, że udało się z komentarzem, jakby co to ja nic nie zrobiłam w tej sprawie, czyli albo Ty zadziałałaś, albo siła wyższa :)))
To już rok?! Jak ten czas leci! Zabawy jak zawsze wspaniałe pełne radości i pomysłowe!
Roczniak i ja dziękujemy Ilonka 🙂