Bruno i siostry. O rockowym życiu nastolatka

Jakie jest życie nastolatka Brunona z dwiema siostrami – pełnoletnią Kaśką o artystycznej duszy oraz siedmioletnią Miłką, która chce zostać weterynarzem? Nieznośne. Zaskakujące. Absurdalne. Fascynujące. Rockowe. Przygodowe. Pędzi, przypominając emocjonalny rollercoaster. Nawet jednak, gdy osobisty świat chłopca wydaje się stawać na głowie, dobra passa nie zamierza go opuścić.

Bruno i siostry

Introwertyk Bruno, wschodząca gwiazda zespołu rockowego, nie ma łatwego życia. Mama puzonistka wciąż koncertuje, a tata weterynarz ratuje zwierzęta w każdej wolnej chwili. Kaśka, uczennica maturalnej klasy Liceum Plastycznego zmienia chłopaków jak rękawiczki, a najmłodsza Miłka bywa ciekawska, nieprzewidywalna i zwariowana do granic wytrzymałości brata.
 

Główny bohater jest bardzo żywą i autentyczną postacią – milczącym obserwatorem szkolnej i domowej rzeczywistości z bogatym życiem wewnętrznym. Momentami nerwowy i wrażliwy, jak na nastolatka przystało, przeżywa wszystko intensywniej. Jednocześnie stać go na dystans, a poczucie humoru Bruna ratuje go i kolegów z różnych opresji. Doły, okresy zniechęcenia, kiedy w jego odczuciu nic nie idzie po jego myśli, przeplatają się z momentami ekscytacji, odkryć i sprzyjających zbiegów okoliczności. To bohater, którego naprawdę da się lubić. Jego pasje tworzą zaś kanwę tej powieści. Utalentowany muzyk (po mamie) z rockowym zacięciem zbiera cierpliwie pieniądze na upragnioną gitarę, aby założyć wraz z kolegami zespół muzyczny i zagrać pierwszy koncert. Odwaga do realizowania marzeń otwiera przed chłopcem nowy etap życia.

Rodzina Brunona dodaje jego życiu, ale też samej książce sporo pikanterii. Każda postać jest dość barwna, może nawet lekko przerysowana, a przez to zabawna. W pięciu księgach pisanych przez Brunona, narratora powieści, śledzimy zabawno-dramatyczne perypetie – od tajemniczego zniknięcia psa Draculi, przez śledztwo i poszukiwania, pierwszy dzień Miłki w szkole i jej pierwszą aferę, inwazję szczura w tornistrze, przygotowania Kaśki do wystawy, serię anonimowych listów adresowanych do mamy w sprawie nowej posady, aż po intrygujący wątek miłosny.

Momentami miałam wrażenie, że autorka Dorota Suwalska umieściła w narracji Brunona zbyt wiele wątków, co powodowało niekiedy poczucie lekkiego chaosu. Niektóre pomysły przypominały mi podobne treści z innych tego typu powieści o dzieciach i dla dzieci. Najbardziej wciągająco zabrzmiała ostatnia księga o porywach serca, gdy nasz szóstoklasista porzuca zamysł odbicia kumplowi dziewczyny. Zuzia zdecydowanie jest w jego odczuciu zbyt nieprzewidywalna i szalona. Natychmiast pojawia się w powieści nowa bohaterka – gotka Brunhilda. Nowa dziewczyna w klasie swoim wyglądem i zachowaniem wyraźnie wyróżnia się na tle szkolnej społeczności, a jej zainteresowania muzyczne stają się pomostem do nowej przyjaźni. Życie Bruna nabiera jeszcze intensywniejszych rumieńców! Otwarty koniec książki jest więc doskonałym, zachęcającym początkiem kolejnego tomu, jeśli tylko autorka zechce go napisać 🙂

Bruno i siostry
tekst: Dorota Suwalska
ilustracje: Przemysław Liput
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
oprawa: broszurowa
wiek: 7+
cena okładkowa: 26,90 zł

Znasz tę książkę? Zaciekawiła Cię recenzja?
Napisz w komentarzu. Ślad Twojej obecności to szansa na inspirującą wymianę!
Wpadnij z wizytą do Dzikiej Jabłoni na Facebooku

Dodaj komentarz