Było sobie drzewo / Historie na plastrach brzozy

dzika-jablon732g

Zabawy z drzewami wciąż nam się jesiennie przytrafiają, tyle że nie nadążam z wpisami. Spotkanie z brzozą i sosną okazało się wstępem do dalszych modyfikacji pierwotnego wątku. Plastry brzozy, które tak dobrze posłużyły za budulec podstawowy w urządzaniu domowego lasu, tym razem przeobraziły się w naszych rękach w obrazki-klocki inspirujące do opowiadania historii. Nasz gra DIY to klasyczne story-telling – wspaniała zabawa w wyobraźnię, z wieloma motywami, bohaterami, otwartymi, nie ustalonymi raz na zawsze zakończeniami! Można swobodnie popłynąć 🙂

Etap pierwszy to malowanie farbami i mazakami leśnych postaci, mieszkańców lasu lub ulubionych bohaterów. Pająk, gąsienica, zajączek, lis, jeż, kot, ptaki. Aby zadziała się narracja, potrzebujemy również miejsc i atrybutów, jak w klasycznych bajkach. Ognisko, tęcza, dno jeziora, deszcz, parasol, liść, magiczne drzewo… Nasz obrazki są obustronne, więc zyskujemy więcej wątków. Etap drugi – to już opowiadanie historii:

 • jedna osoba pokazuje obrazek, druga wymyśla wydarzenie, itd.
 • uczestnicy losują obrazki z torebki/pudełka i opowiadają wspólną historię na przemian
 • jeden uczestnik układa obrazki w sekwencję, a drugi ma za zadanie wymyślić opowieść
 • większa liczba uczestników (gdy obrazków stworzymy więcej) to będzie już prawdziwa gra rodzinna!
 • jeśli stworzymy pary, możemy zagrać w memo 🙂

Krążki do snucia opowieści tak przyjemnie pachną… Bez porównania do sklepowego plastiku. Milo to doceniła: Pachnące bajki na plastrach brzozy!

dzika-jablon732a

dzika-jablon732b

dzika-jablon732c

dzika-jablon732d

dzika-jablon732e

dzika-jablon732f

24 thoughts on “Było sobie drzewo / Historie na plastrach brzozy

 1. A nam by takie przydały się do gry w skojarzenia, Zośka uwielbia tę zabawę, zazwyczaj bawimy się na spacerze, gdyby tak mieć brzozowe klocki można by też ciekawie bawić się w domu, zwłaszcza teraz gdy wieczory coraz szybciej, albo zabawa w łączenie nazw o to też lubimy, szczur i wiewiórka = szczurka, dzięcioł i lis = dzięciolis, itd., ,moje dzieciaki uwielbiają takie zabawy 🙂

 2. Cudowne, wspaniale, natychmiast zapragnelam zrobic z dziecmi takie same, skad sie bierze takie plastry brzozy? Kupilyscie je gdzies gotowe czy to spilowany pien, hm? Sa wprost magiczne!!

 3. Jestem zafascynowany Pani pomysłowością. Niedawno szczęśliwie zostałem tatą i ten post zainspirował mnie do udekorowania pokoiku córeczki. Co prawda ona jeszcze nie rysuje, ale jej mama owszem. Jutro biorę się za krojenie pieńka w plastry i motywuję żonę do tworzenia. Lubię brzozę więc chyba zgapię.

 4. Wspaniały blog. Morze inspiracji! Wpisuję się trochę przypadkowo akurat pod tym postem, ale dziś wieczorem od kiedy córka zasnęła, to przejrzałam chyba połowę wpisów. Dzięki, będę wracać!
  PS. W życiu nie wpadałabym na to, żeby kupić plastry brzozy na Allegro. Nawet niedrogie 🙂

  1. Bardzo się cieszę czytając Twoje słowa, bo mam odzew od kogoś kto tu do mnie zagląda i jeszcze korzysta 🙂 Proszę się częstować pomysłami. Allegro to kopalnia, byłam wiele razy zaskoczona, że coś udało mi się znaleźć, czego nigdzie indziej nie było. Proszę zaglądać też na profil na FB Dzika Jabłoń Pracownia Kreatywnego Wyrażania, z czasem będą fajne karty edukacyjne i różne kursy online 🙂

Dodaj komentarz