Dylu dylu, kim jesteś, Krokodylu?

dzika-jablon854a

Mam szczęście! Kolejna książka zilustrowana przez Roberta Romanowicza wpada w moje ręce, akurat gdy zainteresowałam się bliżej jego stylem i dorobkiem. Zaglądamy więc dziś do Krokodyla, przesympatycznej książki o zwierzakach z wydawnictwa EZOP. Przygoda czasem zaczyna się tuż za progiem i objawia się niespodzianką w ogrodzie… Czy trzeba zacząć się bać?

dzika-jablon854b

Oto Miętus, kot odpowiedzialny i ceniący ład w domu i w ogrodzie. Pierwszy w kontakcie z wszelką nowiną. Towarzyszy mu szczeniak Kajtek podekscytowany odkryciem tajemniczego intruza. Pies Fąfel jest dopełnieniem tej podwórkowej trójcy. Choć wszystko kojarzy mu się z jedzeniem, niektórzy liczą się z jego zdaniem. Trzej znawcy wyruszają na spotkanie z Innym. Trochę nieufni, trochę speszeni, nie bardzo wiedzą z kim naprawdę mają do czynienia. Wszystko wskazuje na to, że z kimś groźnym. Postanawiają zasięgnąć fachowej opinii speca od krokodyli, czyli Krokodyloga.

dzika-jablon854c

Z każdą chwilą robi się coraz zabawniej. Od książki telefonicznej podróżują do wielotomowej encyklopedii. Wszelkie wątpliwości rozwiewa jednak dopiero Antoś. Dzięki wiedzy chłopca gość, który zapomniał swej tożsamości, na nowo ją odzyskuje. Na dodatek Antoś znajduje genialne rozwiązanie dla kłopotów roztargnionego zwierzaka. Już nikt nigdy nie pomyli go z kimś innym, a on sam nie zapomni kim naprawdę jest.

Historia jest zabawna i pięknie zilustrowana, a portrety zwierzaków w wykonaniu Roberta Romanowicza poruszają wyobraźnię i wywołują uśmiechy na twarzach. W zasadzie można przeczytać ją wspólnie z najmłodszymi i na tym poprzestać. Mnie urzekło jednak drugie dno. Niesłychanie delikatna i zarazem skomplikowana sprawa relacji oraz wiedzy o sobie. Nieufność a zaufanie i otwartość wobec nieznajomych.

Gdy myślę o tytułowym bohaterze książki, przypominają mi się od razu słowa z delfickiej świątyni „Poznaj samego siebie”. Z jednej strony to wyzwanie na całe życie, z drugiej, drogowskaz w zawikłanych sytuacjach, kiedy wydaje się, że inni wiedzą więcej o nas niż my sami o sobie. Nie wiedzieć kim się jest? Niewiarygodne? Głupie? Śmieszne? Bez sensu? Może się przydarzyć każdemu. Warto jednak znać swoją wartość i wiedzieć kim się jest niezależnie od opinii innych. Nie szukać informacji gdzieś na zewnątrz. Mieć w sobie oparcie, tak od środka. Podoba mi się ten wątek i czekam na kolejne tak dobre pomysły.

dzika-jablon854hdzika-jablon854d dzika-jablon854e dzika-jablon854g

Krokodyl
tekst: Danuta Parlak
ilustracje: Robert Romanowicz
wydawnictwo: EZOP
oprawa: twarda szyta
wiek: 3+
cena okładkowa: 29,50 zł

0 thoughts on “Dylu dylu, kim jesteś, Krokodylu?

Dodaj komentarz