Modowo / Przygody z książką

dzika-jablon706m

Dziewczyńsko się zrobiło ostatnio na blogu. Siostry, dziewczyny, szamanki. Wiadomo, moda jest dla chłopców i dla dziewczyn, a czasami u dziewczyn temat wybrzmi mocniej. Nie tylko przebieranki, stroje i role jak w teatrze (chyba każde dziecko to uwielbia), ale też podejście do stroju, czyli co na siebie wkładam… Milo nigdy nie bawiła się jakoś przesadnie lalkami, raczej z zainteresowaniem i niezłą intuicją ubierała samą siebie. Zresztą, od pewnego momentu postanowiłam jej w tym nie przeszkadzać. W rysunkach natomiast wątek modowy i dziewczyński wraca bardzo często. Często pyta mnie, czy chciałabym taki strój jaki właśnie zaprojektowała i narysowała 🙂 Tak, chciałabym mieć taką sukienkę!

dzika-jablon749a

dzika-jablon749b

Kiedyś robiłyśmy taką książeczkę o modzie, zainspirowaną kupną, jednorazową książeczką. Pomysł chwycił, rozwinął się w ciągu paru miesięcy i nadal jest chwytliwy, interesujący. Milo wciąż rysuje modę. Najczęściej są to mini-notesy, które walają się po całym domu. Dziś zbieram tę kolekcję w całość – w temacie mody.

dzika-jablon749d

dzika-jablon749e

dzika-jablon749f

dzika-jablon749g

dzika-jablon749h

Oto sklepowa wersja książeczki, z dziewczynami, których stroje się nakleja wg wzoru. Każda ma swoje imię. Milo w pierwszych wersjach wzorowała się na tych „lalkach”. Swoim pannom nadawała imiona. Stroje zrobiłyśmy w formie naklejek, które uwielbiała naklejać na „gołe” dziewczyny. Jak zwykle, podzieliłyśmy się robotą – ja rysowałam postacie, Milo je ubierała, nadawała im tożsamość.

Książeczka modowa jest bardzo prosta do wykonania. Kartki, dziurkacz, drucik kreatywny do związania. Każdemu można dopasować jego własny, interesujący go temat!

dzika-jablon706b

dzika-jablon706d

dzika-jablon706h

Temat bardzo mi bliski. Będąc dziewczynką, rysowałam sobie lalki, mnóstwo lalek, a dla każdej stroje, mnóstwo strojów. Miałam całe zeszyty panienek i królewien ze strojami specjalnie przeze mnie zaprojektowanymi (narysowanymi) na różne okazje. Pierwsza taka inspiracja pochodziła, jeśli dobrze pamiętam, z któregoś odcinka Domowego Przedszkola (pamiętacie jeszcze ten relikt telewizji PRL-u?). Wycięłam wtedy pierwszą lalkę Agatkę, potem według jej figury i proporcji odrysowywałam i wymyślałam następne, aż powstała cała klasa. Konstelacja osobowości, charakterów. Każda miała swoją szafę papierowych ubrań. Przyznam się – do dziś gdzieś przechowuję ten zestaw. Sama jestem pod wrażeniem. Rozumiem Milo i jej fascynacje 🙂

dzika-jablon706f

dzika-jablon706k

dzika-jablon706l

Nowa inspiracja, bardzo na czasie, to książka M.O.D.A. autorstwa dwóch Katarzyn – Katarzyny Świeżak i Katarzyny Boguckiej (ilustracje). Nie jestem co prawda fanką ilustracji Boguckiej – moja główna obiekcja to zbyt odjechana typografia, czcionka odstraszająca małego czytelnika od podjęcia trudu czytania, wprowadzająca zbyt dużo chaosu w ilustracji – Milo jednak totalnie się zainteresowała książką, która stała się naszą wieczorną przygodą, kolejnym pretekstem do spotkania przed snem i ciekawych rozmów.

dzika-jablon749k

M.O.D.A. / Katarzyna Świeżak
ilustracje / Katarzyna Bogucka
wydawnictwo Dwie Siostry
cena: 42 zł

Z okładki: Fascynująca książka o tym, co najciekawsze w modzie ostatnich 150 lat. Dowiecie się z niej, co to jest moda i do czego służy. Przeczytacie o związanych z nią miejscach, osobach i wydarzeniach. Poznacie niesamowite pomysły słynnych projektantów.

dzika-jablon749l

dzika-jablon749m

Bezkonkurencyjne, zawsze modne dżinsy!!!

dzika-jablon749n

Klasyka. Mała czarna. Nawet pokazałam Milo, że u mnie w szafie też mieszka taka sukienka (choć okazji mało, by ją ubrać).

dzika-jablon749o

Baby na obcasach 🙂

dzika-jablon749p

Piet Mondrian – czy obraz (sztuka) może wpłynąć na strój (modę)? 

dzika-jablon749r

Ten stan umysłu chyba dobrze zna każda z nas 🙂

Mamy pomysły jak rozwinąć modowe motywy. Milo chciałaby zaprojektować i pomalować/ozdobić własne ubrania. Pozostaje więc poszukać odpowiednich farb do tkanin i zaprosić Córkę do tworzenia mody 🙂

Na więcej przygód z książką zapraszają pozostałe uczestniczki projektu na swoich blogach 🙂

Print

14 thoughts on “Modowo / Przygody z książką

 1. Wspomnienie dziecinstwa te laleczki z papierowa garderoba <3 Temat niby dziewczynski a i chlopow zaintetesowal 🙂 Tez robilismy ksiazke modowa! I miala byc w tym tygodniu (gdyby nie obsowa zwiazana z 11.11) 🙂

  1. Nic nie mów, wciąż mam gdzieś papierową kolekcję. Nie mająca końca zabawa… Fajnie, że możemy dziś z dzieciakami twórczo reinterpretować wg zainteresowań 🙂

 2. Pamiętam, że w dzieciństwie miałam takie fajne „gotowce” do ubierania papierowej lalki [ mama przywiozła mi z NRD-owa ] – czad! Ale to były gotowce a nie ma jak własna inwencja, dlatego bardzo mnie zainteresowały Wasze projekty [ mama wrzuć też swoje dzieła ]:) Milo ma bardzo przemyślane projekty, musicie to pociągnąć dalej !
  Uściski!

 3. Wspaniałe rysunki a kolekcja modelek imponująca:) u nas dopiero temat się rozwija. Stroje są malowane na kartkach albo robione z bibuły. Czasami ukradkiem pocięta zostaje tetrowa pielucha, z której powstają kreacje dla lalek. Brokat na strojach to oczywiście podstawa. W wieku prawie pięciu lat wszystko musi błyszczeć:) Jest jednak skutek uboczny- młodszy braciszek naśladuje siostrę i czasami przebiera się w sukienki:((((

 4. Moja Córcia też uwielbia projektować stroje itp ale póki co bazujemy na gotowych kupnych szkicownikach.
  A ostatnio widziałam gdzieś taki zestaw z małym manekinem, jakimiś kawałkami materiałów i coś tam jeszcze.

 5. Super notesy, sama też mogłabym mieć z nich nie jeden ubiór. W dzieciństwie z kolei namiętnie szyłam moim lalom ubranka. Własnoręcznie ozdabianie ubrań to świetna sprawa, okazuje się że niskim nakładem, można stworzyć niepowtarzalny przyodziewek;)

 6. Modowe radosne szaleństwo by Milo !:) Widzę że dziewczyny dogadałyby się nie tylko w sprawie chodzenia po drzewach ;)) Książka bardzo ciekawa:) Ciepło pozdrawiamy!

Dodaj komentarz