Starożytna Grecja i Rzym na wesoło! O takiej książce od dawna marzyłam. Jak tylko starsza córka objawiła zainteresowanie historią, starożytnymi cywilizacjami i kulturami świata, zaczęłam rozglądać się za pozycją, która w przyjazny, ale nie infantylny sposób przybliży dziecku mitologię. Tata, asyriolog, zdążył już przemycić trochę wiedzy o Mezopotamii, mitach asyryjskich, piśmie klinowym. Pewnego dnia wyrecytował nawet coś na kształt wiersza w jednym z martwych od tysięcy lat języków, dziwnymi, gardłowo-harcząco-szeleszczącymi dźwiękami, czym wprawił nas w lekkie osłupienie. Jako że Rzym i Grecja są postrzegane jako kolebka kultury w naszym rejonie świata, nie można pominąć niezwykłego dorobku tych cywilizacji. Poznając kulturę, najlepiej wsłuchać się w jej opowieści.
Udajemy się więc w podróż do czasów, kiedy rodziła się geometria, astronomia, filozofia, demokracja i sztuki piękne. Do miejsca, którego wpływy kulturowe po latach świetności odcisnęły żywy ślad nawet w języku polskim. Moja pierwsza mitologia Katarzyny Marciniak wydana przez Naszą Księgarnię doskonale trafia w potrzebę poznania dziedzictwa starożytnych Greków i Rzymian. I czyni to w sposób adekwatny do wieku i możliwości młodych czytelników. Nie przeraża, nie odstręcza, nie nudzi. Dzięki tym dwóm księgom wypełnionym po brzegi mitami niejedno dziecko pokocha Starożytność w atmosferze humoru, żartów i prawdziwej ciekawości!
Już początek działa na wyobraźnię: W starożytnych czasach, gdy nie było jeszcze internetu, telewizji ani nawet kina, Grecy i Rzymianie posługiwali się magią słowa. Spotykali się wieczorami i opowiadali sobie różne historie. A opowiadali tak pięknie, że samymi tylko słowami potrafili oczarować słuchaczy – wywołać beztroski śmiech, przyjemny dreszczyk strachu i głębokie wzruszenie. Katarzyna Marciniak, intrygująca humanistka z pasją, dorobkiem i licznymi nagrodami, wprowadza czytelnika w świat opowieści starożytnych Greków i Rzymian i mądrze prowadzi zgodnie z chronologią. Zaczyna podróż od dzieciństwa bogów i ludzi, by w połowie księgi pierwszej przejść do opowieści o herosach. W księdze drugiej przedstawia Owidiusza i jego fascynacje, Bestiariusz pełen niezwykłych mitycznych stworzeń oraz opowieści z podziemnego świata. Wystarczy szczypta wyobraźni, aby dostrzec obecność mitycznych bohaterów pośród nas, na co dzień…
Pomysł autorki na połączenie mitów z krótkimi opowiastkami, których bohaterami są współczesne dzieciaki w różnych zwyczajnych sytuacjach, sprawia, że mity stają się lekkostrawne i bardziej zrozumiałe. Osadzone w swojskim kontekście obrazują z humorem jak przekaz sprzed tysięcy lat może być dziś wciąż aktualny. Książka daje wiele wartości pod względem językowym. Młody odbiorca odnajdzie w niej bogactwo związków frazeologicznych użytych w scenkach, tłumaczących kontekst danego wyrażenia. Marsowa mina, gigantyczna porcja, paniczny strach, syzyfowa praca, sfinksowy uśmiech, pyrrusowe zwycięstwo, męki Tantala. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak często sięgamy po zwroty zakorzenione w mitologii – warto przekazywać dalej opowieści i kulturowe dziedzictwo języka. Czytania jest sporo – dwie księgi to spore cegły. Podróż przez mitologię odbywa się jednak bez bólu głowy. Teksty przeplatają się z sympatycznymi ilustracjami, które wnoszą jeszcze więcej lekkości i humoru. Rewelacyjnie osiągnięty cel – postacie z mitów, z epoki odległej o tysiące lat, są blisko nas!
Moja pierwsza mitologia. Księga I / Księga II
tekst: Katarzyna Marciniak
ilustracje: Marta Kurczewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
oprawa: gruba
wiek: 6+
cena okładkowa: 49,90 zł / tom