Jakie czytacie książki dla dzieci o uczuciach?
Zadomowiło się u nas kilkoro ekspertów od dziecięcych emocji. W ciągu ostatnich lat Cynamon i Trusia oraz żyrafa Bibi pomagali zrozumieć zawiłości trudnych uczuć, wytłumaczyć językiem pełnym empatii i humoru, podnieść na duchu. Do tego zacnego grona dołączył całkiem niedawno pies Syfon. W zasadzie zwykły pies. Ma pięć lat, trochę pcheł i kocha zwykłe życie. Jest w nim jednak coś niezwykłego…
Syfon i uczucia to druga część przygód kundelka. Poznajemy go jako szczeniaka w pierwszym tomie Syfon Pies taki jak Ty! Autorka Iwona Kamińska znów zaprasza najmłodszych do świata uczuć i psa czyni przewodnikiem, narratorem i głównym bohaterem w jednym. Syfon jako bohater książki zmiata tożsamość czytelnika swoim strumieniem świadomości, uczestniczymy więc bezpośrednio w wydarzeniach i penetrujemy zakamarki jego najskrytszych myśli. Postrzegamy świat i mówimy o nim jako pies Syfon – w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Po prostu jesteśmy psem Syfonem:)
Emocje. Tytuły jedenastu rozdziałów zapowiadają skomplikowany świat emocji. Najsmutniejsze słowa, Żal w sercu, Współczuję Kaktusowi… To także zapowiedzi przygód, w których uczestniczy Syfon i zgrana paczka jego przyjaciół: ptak Pućka, szczur Leon, nielubiany pies Kaktus oraz psy Wirus i Atom – najlepsi kumple z podwórka. Przesympatyczny bohater ma szansę stać się mądrym przyjacielem dzieci, a książka uczyć małych odbiorców wrażliwości wobec zwierząt, ale i wobec siebie nawzajem.
Ilustracje. Kolekcja ciepłych i życzliwych psich opowieści ma również odpowiednią oprawę graficzną. Patrząc na pełne emocji, koloru i dynamiki ilustracje Beaty Horyńskiej, nie mamy wątpliwości, że skala emocjonalna psa Syfona jest rozbudowana – czasem przeżywa swoje psie smutki, innym razem okazuje radość albo promienieje szczęściem. Moja córka os razu polubiła Syfona i, pomimo jego początkowo smutnych przygód, stwierdziła, że jest wesołym psem.
Wyjaśnienia. W każdym rozdziale mały czytelnik znajdzie krótkie, przystępne wyjaśnienia niektórych trudniejszych wyrażeń. Wyróżnione kolorem, wpadają w oko i dają się łatwo zapamiętać. Mogą też być inspiracją do rozmów z dziećmi o uczuciach. Zachowywać się wrogo, czuć się nieswojo, dokuczać, histeryzować, chować urazę, być przy zdrowych zmysłach, współczuć, być przenikliwym… – to doskonały słownik pojęć znanych z codziennego języka, o których warto rozmawiać w kontekście konkretnych sytuacji. Bardzo przydatny dodatek i fajny pomysł na wzbogacenie treści. Ja już wiem jak wykorzystać ten inspirujący dodatek w warsztatach artystycznych o zwierzętach, podczas których będziemy nie tylko poznawać ciekawe książki, ale też bawić się w tworzenie własnych zwierząt za pomocą technik plastycznych. I to wszystko dzięki Syfonowi.
To jest po prostu sympatyczna książka. I jeśli jeszcze nie znacie Syfona, czas to nadrobić 🙂
tytuł: Syfon i uczucia
autor: Iwona Kamińska
ilustracje: Beata Horyńska
wydawnictwo: Czterolistne Wydawnictwo
okładka: twarda
ilość stron: 80
cena okładkowa: 34,90 pln
Nie znam jej, ale z racji tego, że czytamy ostatnio sporo tego typu książeczek to i po tę sięgniemy 🙂 Dzięki za podpowiedź 🙂
Myślę, że się Wam spodoba, jest pełna ciepła i uważności na potrzeby innych 🙂
Książka o uczuciach bardzo nam sie przyda! Super, ilustracje piękne:)
Bardzo fajne, Milo od razu się spodobały 🙂